Motivuj, potvrzuj. Cokoliv, kdekoliv, kdykoliv.

Proč dávat potvrzení?

Představte si, že by každý váš dílčí úspěch bylo možno rozpoznat a doložit. Dá se podle certifikátu dokládajícího završení nějakého studia poznat míra zájmu? Jsou cennější známky na vysvědčení, kredity v indexu nebo svědectví druhých lidí, že skutečně něco umíte, dokážete, chcete?
Jsme přesvědčeni, že si lidé zaslouží uznání za věci, které dosahují v průběhu celého života. Některé úspěchy jsou oznámeny v rámci veřejný ceremonií a doloženy zarámovanými certifikáty ale mnoho dalších úspěchů zůstane nepovšimnutý po celý život. Přitom právě některé z nich mohou být rozhodující pro získání nové příležitosti - práce, funkce, členství v určité komunitě atp.
Tím, že umožňujeme, aby si lidé a organizace navzájem potvrzovali i ty nejmenší úspěch a pokroky, zvyšujeme lidem možnosti jejich uplatnění a zlepšujeme jejich životy.

Co je to digitální odznak?

Digitální odznak je soubor, který vizuálně atraktivní formou obrázku prezentuje dosažení úspěchu - prokázání dovednosti, dosažení milníku nebo naplnění určité role. Odznak je ale navíc důkazem takového úspěchu, protože v sobě – v zakódované podobě – obsahuje také kritéria pro jeho udělení a vypráví tak příběh o tom, kdo potvrzení vydal a co hodnotil. Ve skutečnosti dává odznak vytvořený nebo uložený na Veriodu spoustu informací jak o příjemci, tak i o osobě nebo organizaci, která jej vydala.

Kdo může vydat odznak?

Vydavatelem může být kdokoliv, kdo uzná, že daná forma potvrzení je užitečná. Nejčastěji odznaky využívají lektoři, manažeři týmů, učitelé nebo např. organizátoři konferencí. Odznaky jsou ale užitečné nejen pro instituce v rámci formální vzdělávání, ale i pro další vzdělavatele jako jsou knihovny, muzea, národní parky a různá volnočasová zařízení - domy dětí a mládeže, zájmová sdružení atp.

Kdo může získat odznak?

Ocenění za svou aktivitu může získávat každý. Pro každý odznak má pak vydavatel nastavena kritéria, na jejichž základě může být odznak udělen. Kdokoliv tato kritéria splní, může se obrátit na vydavatele a odznak obdržet. Nejčastější situace pak je, že projdete nějakým kurzem, zúčastníte se semináře a odznak je vám vydavatelem nabídnut. Každý držitel odznaku jej může následně vystavit na svém blogu, osobní webové stránce, nebo jej umístit do svého profilu na sociální síti jako je Facebook, LinkedIn ad.

Proč sbírat digitální odznaky?

S přibývajícími odznaky vzniká člověku v jeho profilu stále komplexnější a přesnější mapa jeho zájmů, zkušeností a dovedností. Odznaky jsou pak více, než vlastní tvrzení sepsaná v životopise. Jde o důkazy. Digitální odznaky díky tomu mění způsob, jakým zaměstnavatelé, učitelé, instruktoři, vrstevníci a komunity se společnými zájmy rozpoznají vaše zájmy či talent.

Jak se mohu přihlásit?

Registrace je rychlá a nenáročná - můžete použít přihlášení přes Facebook nebo LinkedIn nebo si vytvořit účet přímo na Veriodu. Účty na Veriodu jsou přitom určeny výhradně jednotlivcům! Po přihlášení se ale může každý přidat ke skupině nebo organizaci a vydávat potvrzení ve spolupráci s dalšími uživateli nebo jejím jménem. Veriod je zdarma pro všechny uživatele bez omezení počtu vydaných nebo přijatých potvrzení (odznaků) a mimo jiné umožňuje vytvořit si vlastní profil, kam si můžete nahrát všechna potvrzení, která jste již získali.

Jak mohu někomu vydat potvrzení?

Vytvoření potvrzení ve formě digitálního odznaku je snadné. Služba Veriod umožňuje bez jakýchkoliv odborných znalostí a dovedností a během několika minut vydat perfektní potvrzení ve formě digitálního odznaku. Kroky k vydání odznaku jsou následující: 1/ V editorů obrázků vytvoříte nebo ze svého počítače vyberete obrázek, který bude odznak reprezentovat. 2/ Vyplníte formulář pro naplnění informací o odznaku a kritériích jeho vydání. 3/ Odznak aktivujete a vložením e-mailu příjemce (nebo e-mailů příjemců) do příslušného pole odešlete odznak příjemci. Služba Veriod sama spojí obrázek s údaji o odznaku do jednoho souboru a odešle zprávu o udělení odznaku na e-mail příjemce.

Jak mohou odznaky vydávat organizace?

Účet na Veriodu je vždy určen výhradně pro jednotlivce a každý uživatel se může stát - bez nutnosti dalších registračních kroků - vydavatelem odznaků. Chcete-li však odznaky vydávat jménem nějaké organizace, musíte si ke svému osobnímu účtu přidat "Dalšího vydavatele". To uděláte tak, že vyplníte formulář s údaji o tomto vydavateli a poté, co bude potvrzena existence e-mailu daného vydavatele, můžete vydávat odznaky jménem dané organizace. Uživatel, který organizaci registroval, je automaticky jejím administrátorem a může přidávat další uživatele, kteří mohou: 1/ vytvářet pro organizaci odznaky a 2/ jejím jménem odznaky vydávat. Podobně jako organizace je možno vytvořit i skupiny, u kterých není vyžadováno IČO.

Jak mohu spravovat své odznaky?

Každý Veriod účet může přijímat nebo získávat potvrzení ve formě digitálních odznaků pro všechny jím registrované a ověřené e-mailové adresy. Získané odznaky je možné ukládat, organizovat podle kategorií a řadit do sbírek, které jsou zobrazovány ostatním podle individuálního nastavení (konkrétně: zobrazit všem, zobrazit jen pozvaným, nezobrazovat nikomu). V osobním nastavení můžete zvolit sdílení odznaků do různých kanálů: na osobní internetové stránce, v sociálních sítích jako je LinkedIn, Facebook, nebo Twitter, do Mozilla Backpack, na firemní intranet nebo do online životopisu.

Co znamená „ověřený vydavatel“?

Digitální potvrzení mají největší význam v těch případech, kdy je jejich zdroj dobře známý, důvěryhodný a obecně prověřený. Vydavatelé, u jejichž profilu je ikona „ověřen“, jsou prověřeni službou Veriod. To znamená, že kromě standardní registrace proběhlo ještě ověření, že účet patří osobě nebo organizaci uvedené v názvu účtu a v případě organizací, že je účet založen s vědomým a souhlasem statutárních orgánů organizace. Možnost požádat o ověření má každý uživatel pro sebe či organizaci, kterou registroval. V období 2013-2014 je ověření prováděno bez dalších poplatků.

Mohu při tvoření odznaku nahrát vlastní ikonu nebo obrázek?

Ano. Všichni uživatelé mohou nahrát své vlastní obrázky. Jsou dokonce dvě možnosti: 1/ je možno nahrát již hotový odznak (obrázek ve formátu PNG ve velikosti 256x256 pixelů), 2/ v editoru odznaků je možné v záložce Obrázky pomocí tlačítka "+" nahrát vlastní obrázek, který se pak automaticky zmenší a vloží do středu vybraného podkladu.

Jsou odznaky z Veriodu OBI kompatibilní?

Ano, odznaky vytvořené pomocí služby Veriod jsou kompatibilní s Open Badge Infrastructure (OBI). Každý uživatel může z Veriodu posílat své odznaky do Mozzilla Backpack.

Je otevřená API pro Veriod?

Rozhodně bude! Veriod byl navržen od základu tak, aby umožňoval snadnou integraci do webových stránek a aplikací…

Jak naložit se získanými odznaky?

  • Sdílet získaný odznak na sociálních sítích (FB, Google+, LinkedIn) - na portálu veriod.cz jděte po přihlášení na váš profil a v sekci Získané odznaky klikněte na symbol sdílení. Poté se objeví sociální sítě, kde lze odznaky sdílet.
  • Sdílet celý svůj Veriod.cz veřejný profil - na portálu veriod.cz jděte po přihlášení na váš profil a vlevo nahoře uvidíte své jméno a fotku. Po kliknutí na Zobrazit veřejný profil se objeví váš profil tak, jak ho veřejnost uvidí. Po kliknutí na symbol sdílení vedle vašeho jména se objeví sociální sítě, kde lze váš profil sdílet.
  • Vložení odkazu na odznak do CV či stáhnutí odznaku do počítače (png) - informace o obdrženém odznaku ve vaší mailové schránce obsahovala také odkaz na Webovou stránku vašeho odznaku. Po kliknutí na tento odkaz se vám otevře stránka vašeho odznaku, jejíž URL můžete vkládat do dokumentů či webových stránek, například do CV. Zároveň si můžete samotný odznak stáhnout jako obrázek png se zakódovanými informacemi o vydateli a kritériích. Jak na to? Po kliknutí na odkaz Samotný odznak se vám v novém okně otevře obrázek odznaku. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a dejte Uložit obrázek jako. Takto stažený odznak pak můžete nahrát do dalších e-portfolií.
  • Nahrát soubor odznaku na Veriod.cz - pokud vám byl udělen odznak od jiné služby než veriod.cz, můžete ho do vašeho portfolia přidat po přihlášení v sekci Získané odznaky v menu nahoře. Zde klikněte na Nahrát odznak, vyberte soubor a odznak nahrajte.
  • Uložení do jakéhokoli e-portfolia (osobního digitálního portfolia) jako je např. Mahara - existují i další systémy pro správu e-portfolia, například Mahara. Vždy postupujte dle manuálu a podmínek daného softwaru.

Pořád si nejste jisti? Napište nám a my vám rádi poradíme, jak na to.